Az autópályák nagy sebességű közlekedési környezetet biztosítanak, ahol akár kisebb problémák is komoly balesetekhez vezethetnek. Ha egy autó balesetet szenved vagy lerobban, az még a leállósávban is jelentős kockázatot rejt. Éppen ezért minimalizálni kell azt az időt, amíg az autó ilyen helyzetben tartózkodik. Az autópályákon még kisebb akadályok is lassulást okozhatnak, ami láncreakció-szerűen akár torlódást okozhat úgy is, ha járművünk az elhaladást nem akadályozza.
A gyors autómentés és az elszállítás az autópályáról segít megőrizni az útforgalom folytonosságát és biztonságát. Ha van rá mód próbáljunk meg minél előbb egy pihenőhelyre eljutni. Mindig nehéz kérdés, hogy mi a kisebb kockázat: lassan, saját lábon eljutni a pihenőhelyig, vagy megállni és segítséget kérni. A KRESZ alapján a második, mivel nem közlekedhetünk az autópályán olyan járművel, ami nem képes a forgalom tempóját biztonságosan felvenni. A leállósávon haladni még ilyen esetben sem szabad. Minél előbb hívjunk segítséget.
Az M5-ös autópálya jelentős személyautó és tehergépjármű forgalmat is bonyolít. A Csongrád-Csanád megye és Bács-Kiskun megye területén végighaladó M5 és M43 autópályák jelentik a legfőbb kapcsolatot Románia és Szerbia felé. A pálya javarészt lakott területektől távol halad, így ha problémánk adódik, könnyen érezhetjük, hogy a semmi közepén vagyunk és nincs kitől segítséget kérni. Ez nincs így mindenhova és mindenkor hívható autómentő. M5 bármely pihenőjébe vagy akár a kilométerszelvény és az irány megadásával a leállósávba is hamar érkezik segítség.
A legtöbb autómentő 3 tonnáig tud segíteni, e fölött már specializált, teherautók és buszok mentésére szakosodott szolgáltatót kell hívni. Ha nem tudjuk azonnal a pályáról elvitetni járművünket, érdemes lehet a közút kezelőjét is felhívni, aki tudja biztosítani hibás járművünk helyét és segítséget nyújthat az elszállítás folyamán is.
Autópályán mindenképpen autómentőben gondolkodjunk, járművet vontatni még rövid szakaszon is szigorúan tilos.